Jarosław Grzędowicz – klasyk polskiej fantastyki

Jarosław Grzędowicz – kim jest?

Jarosław Grzędowicz to polski pisarz, rozpoznawalny przede wszystkim dzięki swojej serii ze strony www.taniaksiazka.pl Pan Lodowego Ogrodu. Jednak jego przygoda pisarska zaczęła się znacznie wcześniej, a najsłynniejsza seria tego autora nie jest bynajmniej serią debiutancką. Wcześniej pisał opowiadania do tygodników wszelkiej maści. Pierwsze opublikowane dzieło tego autora miało tytuł “Azyl dla starych pilotów” i ukazało się w 1982 roku. Jednak dopiero “Pan Lodowego Ogrodu” wydany w 2005 roku uczynił go rozpoznawalnym. Cała seria otrzymała następujące nagrody:

  • nagrodę imienia Janusza A. Zajdla,
  • Śląkfę,
  • nagrodę Nautilusa,
  • nagrodę Sfinksa.

Ta czterotomowa seria podbiła serca wielu polskich czytelników, a Jarosław Grzędowicz jest obecnie prawdopodobnie drugim najbardziej znanym autorem literatury fantastycznej, zaraz po Andrzeju Sapkowskim.

O czym jest “Pan Lodowego Ogrodu”?

Pan Lodowego Ogrodu” to powieść z gatunku dark fantasy, opisująca przygody Vuko Drakkainena – odkrywcy o niezwykle ciekawym pochodzeniu i posiadaczem cyfrala – produktu zaawansowanej technologii nadającej bohaterowi nadzwyczajnych zdolności. Jego misja polega na odkryciu niezbadanej planety, na której istnieje słabo zaawansowane życie. Świat ten jednak okazuje się okrutny, a nasz protagonista być może będzie musiał porzucić swą misję i jedynie przetrwać wystarczająco długo, by powrócić do domu. Seria była zachwalana przez Jacka Dukaja, który zachwycał się nad połączeniem realizmu i fantastyki.

Jak pisze Jarosław Grzędowicz?

Styl Grzędowicza jest lekki, przyjemny w odbiorze, miejscami pozostawiający coś do życzenia. Zdecydowanym minusem jest brak określenia ram systemu magicznego oraz chwilami nieprzejrzystość akcji. Natomiast na plus można zapisać szczegółowość opisu i przekaz zawarty w niektórych fragmentach tekstu – nawet oderwanych od całości. Proza Jarosława Grzędowicza jest mimo wszystko sztuką z najwyższej półki, klasykiem polskiego dark fantasy. Jedyne, do czego można mieć zarzuty, to brutalność porównywalna miejscami do młodopolskiego naturalizmu. Zdecydowanie warto spróbować dzieł tego autora – należy jednak pamiętać, iż są one przeznaczone raczej dla starszych czytelników.

Posts Tagged with…